ساعت غواصی

ساعت غواصی چیست و به چه کار غواصان می‌آید؟

شاید این سوال به ذهن شما خطور کرده باشد که ساعت، زیر آب به چه کاری می‌آید، پیش از اینکه کامپیوترها پا به دنیای اقیانوس‌ها بگذارند، ساعت غواصی بهترین راهنمای و همراه یک غواص بود. این ساعت‌های ضد آب، علاوه بر اعلام زمان برای موارد مختلفی مثل جهت یابی، تایمر و در برخی موارد تعیین عمق و دما بکار می‌روند. طی این سال‌ها ساعت‌های غواصی مسیر طولانی‌ای طی کرده‌اند و هر روز سبک‌تر و کم‌حجم‌تر شده‌اند، زیبایی طراحی و کاربردهای بی‌نظیر باعث شده حتی بعد از عمومی شدن کامپیوترهای غواصی، هنوز هم طرفداران خاص خود را داشته باشند. اگر قصد خرید یک ساعت مچی مخصوص غواصی را دارید، این مطلب را تا آخر دنبال کنید تا اطلاعات خوبی در این مورد به‌دست آورید.

 

آیا ساعت غواصی فقط برای غواصان حرفه‌ای کاربرد دارند؟

ساعت‌های غواصی یک نمونه پیشرفته از ساعت‌های ورزشی هستند که کاربردهای بسیاری دارند، از این رو اغلب ورزشکاران و علاقه‌مندان ساعت مچی حداقل یک ساعت غواصی را در کلکسیون خود دارند. افرادیکه وقت زیادی را داخل آب یا کنار آن می‌گذرانند به‌راحتی و بدون دغدغه آسیب دیدن ساعت می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

فرقی نمی‌کند، این ساعت‌ها در آب سرد، گرم یا کثیف و هر شرایطی کار می‌کنند. ساعت‌های غواصی هر کدام برای عمق خاصی از آب طراحی شده‌اند و اگر فراتر از مقدار اعلام شده زیر آب بروند عملکرد آن‌ها مختل می‌شود. معمولا یک ساعت غواصی باید تا عمق 100 متری آب بدون مشکل و اختلال کار کند.

 

اولین ساعت غواصی چه زمانی و توسط کدام برند تولید شد؟

رنِی پاول جینرت یکی از اعضای هیات مدیره شرکت رولکس به غواصی علاقه زیادی داشت و همواره به این فکر بود که بتواند ساعت خود را زیر آب هم همراه ببرد، این ایده باعث شکل گیری اولین ساعت غواصی جهان شد که در سال 1950 به بازار عرضه شد. این مدل رولکس ساب مارینر (submariner) نام گرفت و الهام بخش طراحی بسیاری از ساعت‌های غواصی سراسر جهان که در سال‌های بعد به بازار عرضه شدند بوده است.

عده‌ام هم ساعت رولکس اویستر(Oyster) که در سال 1930 عرضه شد، را اولین نمونه ساعت‌های غواصی می‌دانند. این نمونه‌های اولیه بزرگ و سنگین بودند اما به‌مرور و با پیشرفت فناوری شکل ظاهری و اندازه ساعت‌ها پیشرفت کرده و به شکل امروزی درآمد.

 

یک ساعت غواصی خوب چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

اولین ویژگی که برای یک ساعت غواصی به ذهن خطور می‌کند ضد آب بودن است. این ساعت‌ها باید ساعت‌های طولانی در عمق آب بدون مشکل کار کنند. اگر قصد خرید یک ساعت مناسب برای خود را دارید به چک لیستی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم توجه کنید.

 

  • خاصیت ضد آب

استاندارد ISO 6425  در سال 1980 توسط سازمان جهانی استاندارد برای ساعت‌های طراحی ارائه شده و یک بار هم در سال‌ 2018 به‌روز شده است. بر این اساس ساعت‌های ویژه غواصی حداقل باید تا عمق 100متری آب برابر با (330 فوت) به‌خوبی کار کنند. بنابر این اگر در مشخصات ساعتی نوشته شده بود در عمق 50 متری آب کار می‌کند، ساعت خوبی است اما طبق استانداردها نمی‌توان روی آن اسم غواصی گذاشت. در حال حاضر ساعت‌هایی در بازار وجود دارند که تا عمق 200 و 300 متری زیر آب هم بدون مشکل کار می‌کنند.

 

  • جنس مناسب

کلیه قطعات ساعت و بند آن باید از یک جنس مناسب و بادوام ساخته شده باشد، معمولا این ساعت‌ها از جنس استیل ضد زنگ یا تیتانیوم ساخته می‌شوند و باید خاصیت ضد خوردگی، ضد مغناتیسی، ضد زنگ زدگی و مقاومت در برابر آب شور داشته باشند.

 

  • سیستم جامع و کارآمد

این ساعت‌ها باید تمام نیازهای یک غواص از آماتور تا حرفه‌ای را برآورده کنند، بنابر این داشتن نمایشگر زمان، زه چرخشی، نشان دهنده کارکردن ساعت و سیستم اندازه گیری مدت زمان غواصی، برای آن‌ها ضروری است. ساعت ضد آبی که این مشخصات را نداشته باشد برای غواصی مناسب نیست.

 

  • مشخصات ظاهری مناسب

این گونه ساعت‌ها باید صفحه مناسبی داشته باشند که در زیر آب به‌راحتی قابل خواندن باشند، همچنین بند این ساعت‌ها معمولا فلزی هستند که در زیر آب آسیب نبینند. در کنار صفحه نمایشگر این ساعت‌ها معمولا ابزاری برای محاسبه جدوال غواصی طراحی شده که کار را برای حرفه‌ای‌ها ساده می‌کند.

برخی حتی برای محاسبه مدت زمان فرو رفتن در آب هم ابزار مخصوص خود را دارند تا به غواص در محاسبه عملکرد او کمک کنند.

 

برندهای مطرح ارائه کننده ساعت غواصی کدام‌ها هستند؟

رولکس به عنوان اولین ارائه دهنده این نوع از ساعت‌ها در جهان بسیار مشهور است اما برندهای دیگر مثل امگا، Edox، Fifty Fathom و Commex هم ساعت‌های غواصی خوبی به بازار ارائه کرده‌اند.

هنگام خرید یک ساعت برای غواصی، اولین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید کاربردی است که از آن انتظار دارید، بعد از آن باید مشخصات مدل‌های مختلف را به دقت بررسی کرده و در آخر تصمیم بگیرید بر مبنای بودجه‌ای که در دست دارید کدامیک برای شما مناسب‌تر است.

گالری نیک یک فروشگاه اینترنتی مجهز است که مجموعه‌ متنوعی از ساعت‌های باکیفیت را در اختیار شما قرار داده تا بهترین را برای خود انتخاب کنید. کلیه مشخصات ساعت با دقت فراهم شده و در اختیار شما قرار گرفته تا با مقایسه مدل‌ها بر اساس علاقه و نیاز خود انتخاب کنید.

+ بیشتر...

نظر خود را ارسال کنید